Proposed Schedule

Download Schedule

Monday, October 29

Tuesday, October 30

Wednesday, October 31

Thursday, November 1

Day 1

Monday

October 29


7:30 - 5:30

Conference Registration

3rd Floor Registration Desk


8:30 - 11:30

Tribal Caucus Meeting

ALL RTOC ACTIVITIES LOCATED IN THE GRAND BALLROOM

Opening Prayer

8:30 – 8:35

Introductions

8:35 - 8:50

RTOC Tribal Co-Chair Report

8:50 – 9:40

Alan Bacock

Performance Partnership Grant (PPG) Outreach

9:40 - 10:10

Alex Cabillo (AZ), Paula Britton (CA), Clifford Banuelos (NV) & Ronnie Ben (NN)

Break

Sharing of RTOC Issues

10:20 - 11:00

RTOC Geographic Area Reps

National Partnerships and Regional Workgroup Reports

11:00 - 11:30

National Partnership Group and Regional Workgroup Leads


11:30 - 1:00

Lunch (on your own)


1:00 – 5:15

Full RTOC Meeting

Opening Remarks

1:00 - 1:30
  • Caucus Opening Remarks
  • EPA Opening Remarks
    • Reorg Included in Updates
  • Roll Call

Action Item Review

1:30 – 1:45

Tribal Caucus Review

1:45 – 2:15
  • New Issues
  • Discussion

Lean Management Updates

2:15 - 2:45

EPA will provide an overview of the Lean Management System

EPA GMO will provide Tribes with an overview of RAINs an discuss how the system is being used to share information with Tribes

2:45 - 3:00

Break

Affordable Clean Energy Plan Overview

3:15 - 3:30

GAP: Update on the GAP Evaluation and overview of FY19 new GAP application process for R9

3:30 - 4:45

NPMG Overview teaser

4:45 – 5:00

Closing

5:00 - 5:15

Day 2

Tuesday

October 30


8:00 - 5:00

Conference Registration

3rd Floor Registration Desk


7:00 – 5:30

Conference Registration

Located in the Oak Pre-Function Box Office

MORNING ACTIVITIES LOCATED IN THE GRAND BALLROOM

Opening Ceremony

9:00 – 10:00
  • Master of Ceremonies, Wehay QuisQuis, San Pasqual Band of Mission Indians
  • Chairmen Introduction, Allen Lawson - Chairman, San Pasqual & Viejas
  • Color Guard
  • Bird Singers
  • Opening Prayer

Tribal Leaders Welcoming Remarks

10:05 - 10:15

U.S. EPA Welcoming Remarks

10:20 – 10:40

Mike Stoker - Regional Administrator U.S. EPA Region 9

Keynote Speaker

10:45 - 11:05

Jon Waterhouse

Conference Updates

11:10 - 11:30

Lunch on your own

Tribal Leaders Round Table

11:30 – 1:00

Tribal Leaders' Input on EPA National Manager Guidance

1:05 - 2:05

Led by Alexis Strauss, Office of the Regional Administrator


1:00 - 2:00

Breakout Sessions & Workshops

Water: Water Quality and Controls in the Hopi Multiple Aquifer System

Located in Mason II

Presenter: James Duffield, Hopi Water Resources Program; Chris Wolf, Geo-Logic Associates

Workshop Location

Solid Waste: Regional Interagency Waste Working Group Meeting (Part 1 of 2)

Located in Mason I

Presenters: Rob Roy, La Jolla Band of Luiseno Indians; Deirdre Nurre, U.S. EPA Regional 9

Workshop Location

Land: Superfund Division Director Session

Located in Jackson

Presenter: Enrique Manzanilla, U.S. EPA Region 9

Workshop Location

Community Resiliency: Community Resiliency Assessment: Community and Tribal Engagement

Located in Montgomery

Presenters: Susan Jamerson & Ginny Hatch, Washoe Tribe of NV & CA

Workshop Location

Multi Media: Tribal Performance Partnership Grants (PPGs) 101 Overview (Session 1 of 2)

Located in Washington

Presenter: Destinee Cooper, Julie Milazzo, Larry Maurin, Angela Mendiola & Tim Wilhite, U.S. EPA Region 9

Workshop Location

Multi Media: Top 10 Ways to Avoid Audit Findings and Stay in Compliance with Federal Regulations

Located in Sansome

Presenter: Paul Felz, U.S. EPA Region 8

Workshop Location

Break

2:15 - 3:15

Breakout Sessions & Workshops

Water: Water Division Director Session

Located in Mason II

Presenter: Tomas Torres, U.S. EPA Region 9

Solid Waste: Regional lnteragency Waste Working Group Meeting (Part 2 of 2)

Located in Mason I

Presenters: Rob Roy, La Jolla Band of Luiseno Indians; Deirdre Nurre, U.S. EPA Region 9

Multi Media: Overview of GAP and GAP-eligible Activities

Located in Jackson

Presenters: Jeremy Bauer & Pam Overman, U.S. EPA Region 9

Community Resiliency: Streamlining Your FEMA and EPA Community Plans

Located in Montgomery

Presenters: JoAnn Scordino & Asia King, FEMA Region 9; Suzanne Marr, U.S. EPA Region 9

Multi Media: EPA and Tribal Policy - Source Information

Located in Washington

Presenters: Paula Britton, Cahto Tribe; Wilfred Nabahen, Colorado River Indian Tribes; and Ken Norton, Hoopa Valley Tribe

Multi Media: Office of Grants and Debarment Updates

Located in Sansome

Presenter: Julie Milazzo, U.S. EPA Region 9 

Workshop Transition

3:20 - 4:20

Breakout Sessions & Workshops

Water: Lessons From White Ruin Canyon: Instrumenting a High Altitude Cienega

Located in Mason II

Presenters: James Duffield & Max Taylor, Hopi Water Resources Program

Community Resiliency: Tribal Resiliency in the Face of Change

Located in Mason I

Presenters: Rob Roy, Frank Spurgeon, Bill Nelson, Reuben Rodriguez, Henry Bojorquez, and Gilbert Mejia, La Jolla Band of Luiseno Indians

Land: Step by Step US EPA Works to Cleanup Abandoned Uranium Mines on the Navajo Nation

Located in Jackson

Presenter: Jacob Phipps & Elsa Johnson, U.S. EPA Region 9

Community Resiliency: Inter-Tribal Environmental Youth Campout

Located in Montgomery

Presenter: Jade Swor, Potter Valley Tribe

Multi Media: Enforcement Division Director Session

Located in Washington

Presenter: Enforcement Division Manager

Solid Waste: Increasing Recycling with Community Based Social Marketing

Located in Sonsome

Presenter: Jenny Stephenson, U.S. EPA Region 9; Heidi Brow, Pala Band of Mission Indians

Break

6:00 - 9:00

Networking Mixer

Located in the 3rd Floor Foyer Room

PLEASE JOIN US FOR AN EVENING NETWORKING MIXER

Thank You to our Generous Sponsors Twenty-Nine Palms Band of Mission Indians!  Please note that this event is not affiliated with the EPA.


Day 3

Wednesday

October 31


8:00 - 5:00

Conference Registration

3rd Floor Registration Desk


9:00 – 10:00

State Sessions

California State Session

Located in Columbus II & III

Matt Rodriquez, Secretary for Environmental Protection

This session wnl be lead by the California Environmental Protection Agency Secretary Matt Rodriquez. The session will provide updates from the California Environmental Protection Agency (CalEPA) regarding but not limited to Tribal Programs. The session includes time for a Q&A so participants can ask questions related to the work done by the CalEPA.

Arizona State Session

Located in Pine

Leonard Drago, Arizona Department of Environmental Quality

Nevada State Session

Located in Columbus I

Greg Lovato, Administrator of the Nevada Division of Environmental Protection


10:05 - 11:00

Breakout Sessions & Workshops

Land- Community Right-to-Know Act: Overview of the Toxics Release Inventory (TRI) Program & Public Online Information Tool

Located in Pine

Presenters: Angela Baranco, U.S. EPA Region 9, Erik Edgar, Abt Associates, EPA TRI Program Contractor

Water- CWA Funding Opportunities

Located in Mason II

Presenter: Lawrence Maurin-U.S. EPA Region 9

Air- Division Director Session

Located in Mason I

Presenter: Elizabeth Adams- U.S. EPA Region 9

Land- Pesticides 101 - Part 1

Located in Jackson

Presenters: Nina Hapner - Kashia Band of Pomo Indians, Wilfred Nabahe - CRIT, Patti TenBrook & Eric Magnan - U.S. EPA Region 9

Water- Reducing Childhood Exposure to Lead in Drinking Water: EPA Region 9’s Sampling Project at Tribal Schools

Located in Montgomery

Presenter: Karly Ho, U.S. EPA Region 9

Multi Media- Working with your Fiscal Department and Monthly Detail Reports

Located in Washington

Presenters: Leisha Phillips & Emily Luscombe- Coyote Valley Band of Pomo Indians

Solid Waste- Skenandore: A Massive Clean- up with a Massive Price Tag

Located in Sansome

Presenters: Susan Jamerson & Norman Harry- Washoe Tribe of NV & CA

"Waters Of The United States:" Redefining Clean Water Act Jurisdiction

Located in Columbus I

Presenter: Rose Kwok, U.S. Environmental Protection Agency, Office of Water (Washington, DC)


11:05 - 12:00

Breakout Sessions & Workshops

Land-Community Right-to-Know Act: Interactive Demonstration of the TRI Public Information Tool

Located in Pine

Presenters: Angela Baranco- U.S. EPA Region 9, Erik Edgar, Abt Associates, EPA TRI Program Contractor

Air- Development of Air Program Capacity

Located in Mason II

Presenters: Willard Chin, Marisol Anaya, & Lauren Maghran- U.S. EPA Region 9, Cindy Duriscoe- Big Pine Paiute Tribe of the Owens Valley

 

Community Resiliency- How to Investigate and Plan a Tribal Community Microgrid

Located in Mason I

Presenters: Dr. Shasta Gaughen- Pala Band of Mission Indians, John Flores- San Pasqual Band of Mission Indians, Joshua Simmons- Prosper Sustainably

 

Land- Pesticides 101 - Part 2: Specific Pesticide Issues

Located in Jackson

Presenters: Fabiola Estrada- U.S. EPA Region 9, Theresa Marks- CA Dept. of Regulation Tribal Liason, Paul Ryan- Inspector and Enforcement (DPR)

Water- Tribal Success Stories for Non-Point Source Projects

Located in Montgomery

Presenters: Howard Kahan & Adam Jorge- U.S. EPA Region 9, Alex Cabillo- Hualapai Tribe

Multi Media- Tribal Performance Partnership Grants (PPGs) Budget (session 2 of 2)

Located in Washington

Presenters: Tim Wilhite, Larry Maurin, Destinee Cooper & Angela Mendiola- U.S. EPA Region 9 Tribal Program

Solid Waste- Sustainable Materials Management Opportunities

Located in Sansome

Presenters: Tracey Harper- CalEPA/CalRecycle, Liz Wagner- Mattress Recycling Council, Nichole Dorr- Paint Care


12:00 - 2:00

Conner Byestewa, Jr. Environmental Award Ceremony

Located in the Grand Ballroom
  • Welcome, Wehay QuiQuis - San Pasqual Band of Mission Indians

  • Blessing of the Ceremony

  • Keynote Address, Mike Connely- Campo Kumeyaay Nation

  • Nominator Remarks, Justin Schmidt- Pauma Band of Luiseno Indians

  • Award Presentation, Lionel Puhuyesva- ITCA

  • Award Recipient Remarks

THANK YOU TO THE FOLLOWING SPONSORS FOR MAKING THE CONNER BYESTEWA JR ENVIRONMENTAL AWARD CEREMONY HAPPEN:

  • San Pasqual Band of Mission Indians
  • Santa Ynez Band of Chumash Indians Foundation
  • Soboba Band of Luiseno Indians
  • San Pasqual Economic Development Corporation
     
  • Ak-Chin Indian Community
  • Habematolel Pomo of Upper Lake Tribe
  • Yavapai-Prescott Indian Tribe
  • Colusa Indian Community
     
  • Big Sandy Rancheria
*Please note that this event is not affiliated with the EPA.

2:05 – 3:05

Breakout Sessions & Workshops

Water- Funding Assistance for Water and Wastewater Systems

Located in Mason II

PresentersLoretta Vanegas & Emmanuelle Rapicavoli-U.S. EPA Region 9, Angela Hengel-RCAC, Jonathan Rash & Chris Brady- California Area Indian Health Service, Pete Yribarren- USDA

Air- California Air Resources Board Supplemental Environmental Project Case Study

Located in Mason I

Presenter: Ann Stacy- California Air Resource Board

Land- Division Director Session

Located in Jackson

Presenter: Jeff Scott-U.S. EPA Region 9

Community Resilency- Intertribal Agriculture Council and Natural Resources Conservation Service: Opportunities for Tribal Resource Conservation

Located in Montgomery

Presenters: Pedro Torres- NRCS, Keir Johnson-Intertribal Agriculture Council

Multi Media- Grant Writing Workshop - How to Prepare Winning Proposals 1 of 4

Located in Washington

Presenters: John Flores- San Pasqual Band of Mission Indians, Rob Roy- La Jolla Band of Luiseno Indians, Joshua Simmons- Prosper Sustainably

Solid Waste- CalRecycle Grant Funding Opportunities

Located in Sansome

Presenter: Tracey Harper, Stephanie Becker & Martine Boswell- CalRecycle

MultiMedia- Environmental Management Division (Grants & Management Of ce) Director Session

Located in Pine

Presenter: Kerry Drake- U.S. EPA Region 9

Break

3:20 – 4:20

Breakout Sessions & Workshops

Water- Funding Assistance for Water and Wastewater Systems Continued

Located in Mason II

Presenters: Loretta Vanegas & Emmanuelle Rapicavoli- U.S. EPA Region 9, Angela Hengel- RCAC, Jonathan Rash & Chris Brady- California Area Indian Health Service, Pete Yribarren- USDA

Land- Pesticides 101 - Part 3: NPIC & ITCA Presentations

Located in Mason I

Presenters: Africa Dorame-Avalos- ITCA, Kaci Buhl- NPIC

Multi Media- GAP Workshop: GAP Workplan Development Using Your ETEP

Located in Jackson

Presenters: Destinee Copper, Alheli Banos & Nicholas Anderson- U.S. EPA Region 9

Air- Western Intertribal Air Collaborative

Located in Montgomery

Presenters: Frank Spurgeon- La Jolla Band of Luiseno Indians, Pamela Attcity- Morongo Band of Mission Indians

Multi Media- Grant Writing Workshop - How to Prepare Winning Proposals 2 of 4

Located in Washington

Presenters: John Flores- San Pasqual Band of Mission Indians, Rob Roy- La Jolla Band of Luiseno Indians, Joshua Simmons- Prosper Sustainably

Water- Challenges When Working on Projects With State and Federal Jurisdiction

Located in Sansome

Presenter: Emily Luscombe- Coyote Valley Band of Pomo Indians


8:00 - 11:00

Sponsored Networking Event

PLEASE JOIN US FOR THE MONSTER MASH LOCATED IN THE GRAND BALLROOM

8:00 PM TO 11:00 PM

Thank-you to our generous sponsors Sycuan Band of the Kumeyaay Nation, Chicken Ranch Rancheria Me-wuk Indians, Shingle Springs Band of Miwok Indians, Santa Rosa Band of Cahuilla Indians and Cedarville Rancheria!

(Don't forget your costumes)

*Please note that this event is not affiliated with the EPA

Day 4

Thursday

November 1


8:00 - 5:00

Conference Registration

3rd Floor Registration Desk


9:00 - 10:00

Breakout Sessions & Workshops

Water- CWA 106 Reporting Requirements

Located in Mason II

Presenters: Audrey Johnson & Kate Pinkerton- U.S. EPA Region 9

Multi Media- Developing a Tribal Ordinance: A tribal leader perspective

Located in Mason I

Presenters: Jill Sherman-Warne- Native American Environmental Protection Coalition, Duane Sherman Sr.- Cahuilla Band of Indians

Land- Forest Service Assistance for Forest Pest Issues

Located in Jackson

Presenter: Sheri Smith, U.S. Forest Service

Community Resiliency- CalEPA Tribal Advisory Committee

Located in Montgomery

Presenters: Sarah Ryan- Big Valley Band of Pomo Indians, Harry Williams-Bishop Paiute Tribe, Crystal Robinson- Quartz Valley Indian Tribe, Linda Otero-Fort Mojave Tribe,Dore Bietz-Tuolumne Band of Me-Wuk Indians, Clifford Batten & Chris Manzano-San ManuelBand of Mission Indians, CalEPA Tribal Liasons

Air- Smoke Ready Communities (Wild re)

Located in Washington

Presenters: Brian McCaughey- Hoopa Valley Tribe, Daniel Lucas- Big Valley Band of Pomo Indians, Lauren Maghran– U.S. EPA Region 9

Solid Waste- Tribal Solid Waste: How Much Does It Cost?

Located in Sansome

Presenters: Deirdre Nurre- U.S. EPA Region 9, Meyo Marrufo- Guidiville Rancheria, Brenda Pusher-Begay- White Mountain Apache

Break

10:15 - 11:15

Breakout Sessions & Workshops

Water- Water Quality Standards and Treatment in a Similar Manner as a State Application

Located in Mason II

Presenters: Danielle Angeles & Stephanie Wilson- U.S. EPA Region 9

Multi Media- GAP Online 3.0

Located in Mason I

Presenter: Luke Jones- American Indian Environmental Office

Multi Media- GAP Session - Sharing Examples and Brainstorming Ideas for Work Plan Development for New, or Reestablishing Environmental Programs, and Well-established Programs

Located in Jackson

Presenters: Michelle Baker & Ruben Mojica-Hernandez- U.S. EPA Region 9

Community Resiliency- CalEPA Tribal Advisory Committee

Located in Montgomery

Presenters: Sarah Ryan- Big Valley Band of Pomo Indians, Harry Williams-Bishop Paiute Tribe, Crystal Robinson- Quartz Valley Indian Tribe, Linda Otero-Fort Mojave Tribe,Dore Bietz-Tuolumne Band of Me-Wuk Indians, Clifford Batten & ChrisManzano-San Manuel Band of Mission Indians, CalEPA Tribal Liasons

Multi Media- Digital Storytelling Primer

Located in Washington

Presenter: Alan Bacock- Big Pine Paiute Tribe of the Owens Valley

Multi Media- GAP Workshop: Calculating FTE & Component Costs for Your GAP Workplan

Located in Sansome

Presenters: Veronica Swann & Tim Wilhite- U.S. EPA Region 9, Dave Lewis- Yavapai-Apache Nation

Workshop Transition

11:20 - 12:20

Breakout Sessions & Workshops

Water- The ins and outs of running a drinking water system

Located in Mason II

Presenters: Jason Gambatese- U.S. EPA Region 9, Dave Wallis- RCAC

Multi Media- Effective Tribal Environmental Strategic Planning through ETEPs

Located in Mason I

Presenters: Dr. Shasta Gaughen- Pala Band of Mission Indians, Joshua Simmons- Prosper Sustainably

Land- Bald and Golden Eagle Protection Act, Eagle Incidental Take Permits: Program Summary, Updated Regulations and Status of Permits in California and Nevada

Located in Jackson

Presenters: U.S. Fish and Wildlife Service , Pacific Southwest Region Heather Beeler, Eagle Permit Coordinator and Thomas Leeman Deputy Chief, Migratory Birds

Community Resilency- CalEPA Tribal Advisory Committee

Located in Montgomery

Presenters: Sarah Ryan- Big Valley Band of Pomo Indians, Harry Williams-Bishop Paiute Tribe, Crystal Robinson- Quartz Valley Indian Tribe, Linda Otero-Fort Mojave Tribe, Dore Bietz-Tuolumne Band of Me-Wuk Indians, CliffordBatten & ChrisManzano-San Manuel Band of Mission Indians, CalEPA Tribal Liasons

Community Resiliency- Forming a Tribal Emergency Response Commission

Located in Washington

Presenters: Clifford Banuelos- Inter- Tribal Council of Arizona, Paul Huette- Big Pine Paiute Tribe of Owens Valley

Multi Media- Politics and Science

Located in Sansome

Presenters: Sally Manning- Big Pine Paiute Tribe of Owens Valley, Mervin Wright Jr.- Pyramid Lake Paiute Tribe


12:20-1:20

Lunch (on your own)


1:20 - 2:20

Breakout Sessions & Workshops

Water- State Water Boards Tribal Consultation Policy

Located in Mason II

Presenter: Angela Rabe- State Water Resources Control Board, Gita Kapahi- Water Boards

Water- Yavapai-Apache Nation Water Quality Program

Located in Mason 1

Presenter: Vivian Stevens & Laura Clark- Yavapai Apache Nation

Water- Building Water Quality Protection Capacity under GAP

Located in Jackson

Presenters:  Tim Wilhite, Damian Willson, Gilbert Pasqua, & Lawrence Maurin- U.S. EPA Region 9

Community Resilency- Walking Water - An Overview of the Journey

Located in Montgomery

Presenter: Alan Bacock- Big Pine Paiute Tribe of the Owens Valley

Multi Media- Grant Writing Workshop - How to Prepare Winning Proposals 3 of 4

Located in Washington

Presenters: John Flores- San Pasqual Band of Mission Indians, Rob Roy- La Jolla Band of Luiseno Indians, Joshua Simmons- Prosper Sustainably

Community Resiliency- Navigating Tribal Utility Operations in California

Located In Sansome

Presenters: Breann Nu’uhiwa- Pechanga Band of Luiseno Indians, Pi-Ta Pitt - Pechanga Western Electric


2:25 - 3:25

Breakout Sessions & Workshops

Water- Tribal Water Quality Governance

Located in Mason II

Presenters: Haley Miller- Buena Vista Rancheria, Mervin Wright- Pyramid Lake Paiute Tribe

Community Resiliency- How to Incorporate Human Health Exposures, Impacts, and Strategies into Adaptation Planning for Tribal Communities

Located in Mason I

Presenters: Dr. Shasta Gaughen- Pala Band of Mission Indians, Angela Hacker- Prosper Sustainably

Multi Media- Introduction to successful quarterly reporting

Located in Jackson

Presenter: Emily Luscombe- Coyote Valley Band of Pomo Indians

Air- California Burning: Partnerships and Resources for Wild re Mitigation/Clean-up at the State Level

Located in Montgomery

Presenter: Malinda Dumisani- California EPA, DTSC, CalRecycle, Waterboards, and ARB staff

Multi Media- Grant Writing Workshop - How to Prepare Winning Proposals 4 of 4

Located in Washington

Presenters: John Flores- San Pasqual Band of Mission Indians, Rob Roy- La Jolla Band of Luiseno Indians, Joshua Simmons- Prosper Sustainably

Solid Waste- Solid Waste and GAP Funding

Located in Sansome

Presenters: Deirdre Nurre & Michelle Baker- U.S. EPA Region 9

Break

3:30 - 4:30

Conference Closing Ceremony

Located in the Grand Ball Room
  • Evaluation/Raffle, Wehay QuisQuis
  • U.S. EPA Closing Address, Jeff Scott, U.S. EPA Region 9 Land Division Director
  • Closing Remarks, Dr. Jacquelyn Bolman
  • Closing Prayer
  • Color Guard
Copyright © 2018 | Tribal EPA | All Rights Reserved
Website Designed by Advancing Communities, LLC